Sue Biniaz: Milli Uyğunlaşma Planı qlobal uyğunlaşma səylərinin təməl daşına çevrilib
2010-cu ildə Kankun Çərçivəsindən başlayan Milli Uyğunlaşma Planı (MUP) qlobal uyğunlaşma səylərinin təməl daşına çevrilib.
Fhnews.az xəbər verir ki, bu sözləri ABŞ Prezidentinin beynəlxalq iqlim siyasəti üzrə elçisinin müavini Sue Biniaz “COP29-da Uyğunlaşma Fəaliyyətinin Sürətləndirilməsi: Milli Uyğunlaşma Planlarının formalaşdırılması və həyata keçirilməsinin sürətləndirilməsi” mövzusunda konfransda çıxışı zamanı deyib. O bildirib ki, Paris Sazişinin yeddinci maddəsində də bu, aydın şəkildə qeyd olunur. “MUP-lara uyğunlaşmanın planlaşdırılması və həyata keçirilməsi üçün əsas vasitə kimi baxılır. Yaşıl İqlim Fondu bütün inkişaf etməkdə olan ölkələrə MUP-ları formalaşdırmaqda dəstək olmaq üçün xüsusi maliyyələşdirmə pəncərəsi yaradıb. Ötən il Dubayda qlobal iqlimə davamlılıq üçün BƏƏ Çərçivəsinin işə düşməsi də bu sahədə daha bir əlamətdar idi”, - deyə Sue Biniaz əlavə edib. Onun sözlərinə görə, son on il ərzində MUP prosesinin irəliləyişində böyük addımlar atılıb: “Kankundan bəri ABŞ MUP prosesinin güclü dəstəkçisi olub”.