Avropa İttifaqı diqqətini süni intellekt və kibertəhlükəsizliyə yönəldib
Avropa Komissiyası 2027-ci ilə qədər rəqəmsal texnologiyalara, o cümlədən süni intellekt, məlumat və kibertəhlükəsizlik sahəsinə 1,3 milyard avro sərmayə qoyacağını açıqlayıb.
Maliyyələşdirmə strateji texnologiyaları inkişaf etdirmək və qitənin texnologiya suverenliyini gücləndirmək məqsədi daşıyan Aİ-nin Rəqəmsal Avropa Proqramı (DİGİTAL) çərçivəsində təmin ediləcək.
Proqramın prioritetlərinə məhsuldar süni intellekt tətbiqlərinin istifadəsinin və əlçatanlığının artırılması, Aİ-nin kiber davamlılığının gücləndirilməsi, iqlim uyğunlaşması və fəlakət risklərinin idarə edilməsini dəstəkləyəcək güclü rəqəmsal dünya modelinin yaradılması daxildir.
2021-2027-ci illər üçün 8,1 milyard avro büdcəsi olan DIGITAL, Avropa İttifaqının biznes və vətəndaşlar üçün tamamilə rəqəmsal transformasiyaya yönəlmiş ilk maliyyələşdirmə proqramıdır.