Maliyyə vəsaitinin azaldılması Nigeriyanın şimal-şərqində kəskin aclıq riski yaradır
BMT-nin Humanitar Məsələlər üzrə Koordinasiya Ofisi (OCHA) Nigeriyanın qiyamların mənfi təsiri altında olan şimal-şərq bölgəsində kəskin ərzaq çatışmazlığı ilə mübarizə üçün maliyyə təmin edilməsi istiqamətində iş aparır və bu, geniş yayılmış aclıq, habelə rekord sayda ölüm təhdidini artırır.
Fhnews.az “Reuters” agentliyinə istinadla xəbər verir ki, aprel ayında OCHA və Nigeriya hökuməti davam edən münaqişələr nəticəsində viran qalan Borno, Adamava və Yobedə yaşayan 2,8 milyon insan üçün 306 milyon dollar məbləğində maliyyə yardımı istəyib.
BMT OCHA-nın rəhbəri Mohamed Malik Follun sözlərinə görə, Nigeriyaya humanitar yardımın həcmi azaldılır. O, ölkənin keçən il aldığı 500 milyon dollar əvəzinə, ən yaxşı halda, cəmi 300 milyon dollar alacağını gözləyir. Foll bu azalmanı COVID-19-un əsas donorlara iqtisadi təsiri ilə əlaqələndirib. O əlavə edib: “Son iki il ərzində Qəzza zolağında, Ukraynada və Sudanda problemlər yaranıb və bu, eyni maliyyələşdirmə tempini saxlamaqda çətinlik yaradıb.
Vəziyyət Nigeriyada son zamanların ən pis iqtisadi böhranı ilə daha da ağırlaşıb; bu ölkədə inflyasiyanın səviyyəsi 33 faizi ötüb, ərzaq qiymətləri isə 40 faizdən çox bahalaşıb.
OCHA bildirib ki, dərhal müdaxilə edilməsə, Nigeriyanın şimal-şərqində ərzaq təhlükəsizliyinin fəlakətli nəticələri ola bilər.
UNICEF-in aprel ayı üzrə məlumatına görə, regionda 120 000-dən çox uşaq ağır kəskin qida çatışmazlığının müalicəsi üçün artıq xəstəxanalara yerləşdirilib ki, bu da illik 90 000 uşaq hədəfini üstələyib.
Foll vurğulayıb: “Hərəkətsizliyin dəyəri bir çox amillərlə şərtlənir, bunlardan ən ciddisi rekord sayda uşaq ölümü nisbətləridir.