Kosmosdan orqan transplantasiyasında kritik addım atılıb
Alimlər qaraciyər nəqli səylərini dəyişdirə biləcək bir hərəkətlə kosmosda orqanları böyütməyə və onları Yerə qaytarmağa ümid edirlər. Yeni tədqiqat Beynəlxalq Kosmik Stansiyada aparılan təcrübələr vasitəsilə "insan qaraciyər toxumalarının öz-özünə yığılmasını" sınaqdan keçirir.Belə ki, onlar tibbi kontekstlərdə istifadə edilə bilər. Alimlər təklif edirlər ki, aşağı Yer orbitində mikroqravitasiya növü Yerdə qarşılaşdığımız bəzi toxuma mühəndisliyi problemlərini həll edə bilər.
Bunun doğru olduğunu göstərən yeni araşdırmalar bu böyümə prosesini davam etdirmək, eləcə də toxumaları Yerə qaytarmaq yollarını axtarır. Tədqiqata rəhbərlik edən Tammi Çanq deyir ki, araşdırmalara görə, mikroqravitasiya şəraiti qaraciyər toxumalarının Yer kürəsində böyüyənlərdən daha yaxşı fərqlənmə və funksionallıqla inkişafına imkan verir.
Bu, ənənəvi qaraciyər transplantasiyasına alternativ və ya əlavə kimi xidmət edə bilən canlı qaraciyər toxuması implantlarının istehsalı istiqamətində kritik bir addımdır. Əgər bu toxumalar kosmosda yetişdirilə bilərsə, Yerə istifadə üçün geri qaytarılmadan əvvəl onları təhlükəsiz şəkildə qorumaq lazımdır. Tədqiqatçılar izoxorik subsoyutma adlı texnikanı sınaqdan keçirməyə ümid edirlər. Bu üsul işləsə, toxumaların daha uzun müddət dayanmasına səbəb olacaq və elm adamları onun bütün orqanlarda istifadə oluna biləcəyini düşünürlər.