Kosmik agentliklər: “22 dekabr 2032-ci ildə asteroid Yerə çarpa bilər”
Dünyanın kosmos agentlikləri bildirirlər ki, “2024 YR4” adlanan asteroid səkkiz il ərzində Yerlə toqquşma ehtimalı səbəbindən diqqətlə izlənilməlidir.
Beynəlxalq Asteroid Xəbərdarlıq Şəbəkəsinin  etdiyi qiymətləndirməyə görə, bu göy cisminin 22 dekabr 2032-ci ildə Yerə dəymə ehtimalı 83-ə 1 olaraq hesablanıb.Bu, indiyə qədər hesablanmış ən yüksək qəza ehtimallarından biridir.
Asteroidin zərbə ehtimalı az olsa da, belə böyük bir göy cisminin Yerə yaxınlaşması qlobal müdafiə mexanizmlərinin işə düşməsinə səbəb olub.
Mütəxəssislərin fikrincə, planetlərin müdafiəsi strategiyalarında ilk addım asteroidin orbitini daha dəqiq müəyyən etmək üçün müşahidələri artırmaqdır.
Edinburq Universitetindən astronom Kolin Snodqrass "Əlavə müşahidələr təsir imkanlarını tamamilə aradan qaldırmasa, ətraflı teleskop müşahidələri aparılacaq və kosmik agentliklər kəşfiyyat və ya sapma missiyalarını inkişaf etdirmək üçün gündəmə gələcək"-deyə məsələyə münasibət bildirib.
Qeyd edək ki, “2024 YR4” ilk dəfə 27 dekabr 2024-cü ildə Çilidəki Río Hurtado teleskopu tərəfindən aşkar edilmişdir. Avtomatik olaraq səmanı skan edən bu sistem təsir riski altında olan göy cisimlərini erkən aşkar etmək üçün istifadə edilən Asteroid Yerdə Zərbə Son Xəbərdarlıq Sistemi (ATLAS) şəbəkəsinin bir hissəsidir.
Alimlər bildirirlər ki, asteroidin diametri qlobal miqyasda dağıntıya səbəb olacaq qədər böyük deyil, lakin onun toqquşması 50 kilometrlik ərazidə böyük ziyan vura bilər. Mümkün təsir zonalarına Sakit Okeanın şərqi, Cənubi Amerikanın şimalı, Afrika və Cənubi Asiya daxildir.
Avropa Kosmik Agentliyi , NASA-nın Yerə Yaxın Obyekt Tədqiqatları Mərkəzi və İtaliyadakı Yerə Yaxın Obyektlərin Dinamik Saytı kimi beynəlxalq təşkilatlar asteroidin Yerlə toqquşma ehtimalının 1,3% olduğunu təsdiqləyiblər. Hələlik asteroid potensial təhlükələri qiymətləndirən Turin şkalası üzrə 3-cü səviyyədə yerləşdirilib. Lakin ekspertlər daha çox müşahidələr aparıldıqca bu dərəcənin sıfıra enməsi ehtimalının olduğunu bildirirlər.
Kosmik agentliklər asteroidin orbiti ilə bağlı qeyri-müəyyənlikləri aradan qaldırmaq üçün hərtərəfli təhlil aparacaqlar. “2024 YR4”-ün Günəş ətrafında orbiti yüksək elliptik olduğundan, hazırda o, Yerdən uzaqda xətti hərəkəti izləyir. Bu, mümkün qəza ssenarilərini hesablamağı çətinləşdirir.
Gələn həftə Vyanada toplanacaq Kosmik Missiyanın Planlaşdırılması Məsləhət Qrupu asteroidin toqquşma ehtimalının 1 faizdən yuxarı qalacağı təqdirdə BMT-yə məsləhət verəcək. Mümkün ssenarilərə NASA-nın 2022-ci ildə həyata keçirdiyi DART missiyasına bənzər asteroidi kosmik gəmi ilə istiqaməti dəyişməyə məcbur etmək və ya onu məhv etmək kimi variantlar daxildir.