İstanbulda Beynəlxalq Strateji Kommunikasiya Sammiti işə başlayıb
“Ünsiyyətdə süni intellekt: trendlər, tələlər və transformasiya” mövzusunda təşkil olunan Beynəlxalq Strateji Ünsiyyət Forumunda ölkə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın mesajı oxunub.
Türkiyənin ən böyük kommunikasiya sammiti olan “Stratcom Summit 24”-də beynəlxalq ünsiyyətin aparıcı adları süni intellektlə ünsiyyət sahəsindəki dəyişiklikləri müzakirə etmək üçün bir araya gətiriləcək, yeni texnologiyaların təqdim etdiyi imkanlar və çətinliklər araşdırılacaq.
Forumda ictimai kommunikasiya, yeni kommunikasiya strategiyaları, jurnalistika, rəqəmsal media və diplomatiya, dezinformasiya ilə mübarizə və böhran idarəçiliyi, rəqəmsal etika və kibertəhlükəsizlik kimi bir çox aktual mövzular müzakirə olunacaq, süni intellektin kommunikasiyada transformativ təsirinə diqqət yetiriləcək.
“Stratcom Summit 24”-də 30 ölkənin aparıcı dövlət, özəl sektor, vətəndaş cəmiyyəti, media, akademiya və beyin mərkəzlərindən 64 yerli və xarici ekspert məruzəçi qismində iştirak edəcək. 8 panel, 4 çıxış və 6 təkbətək sessiyadan ibarət forum 3 mindən çox yerli və xarici qonağı qəbul edəcək.
Forumun ilk günündə “Milli strategiyada süni intellekt: rəqəmsal transformasiya və strateji”, “Süni intellekt əsrində rəqəmsal şəffaflıq: məlumat təhlükəsizliyi ilə ictimai marağın təmin edilməsi”, “Beynəlxalq strateji kommunikasiyada süni intellekt: Qlobal əməkdaşlıqlar və Hüquqi Qaydalar” və “Dezinformasiya ilə Mübarizədə Süni İntellekt” mövzusunda, “Kəşfiyyat: Dövlət Qurumları üçün Strateji Alətlər” adlı panellər keçiriləcək.
Tədbirin keçirildiyi ərazidə TRT, Anadolu Agentliyi, Mətbuat Elan Agentliyi, Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, TOBB, İTU və Yıldız Texniki Universiteti tərəfindən stendlər açılacaq, xüsusi hazırlanmış süni intellekt təcrübə sahələri iştirakçılara təqdim olunacaq.