İqlim dəyişikliyi və insan fəaliyyəti qütblərə təzyiqi artırır
Səkkizinci Milli Antarktika Elmi Ekspedisiyasının Rəhbəri Atilla Yılmaz iqlim dəyişikliyi və turizm kimi insan fəaliyyətlərinin qütb bölgələrində mənfi təsirləri olduğunu ifadə edib. Alim təxminən 8 il ərzində ümumilikdə 12 milli qütb elmi ekspedisiyasının təşkil edildiyini və bu ekspedisiyalarda iqlim dəyişikliyinin qütblərə təsirinin aydınlaşdırılmağa çalışıldığını bildirib.
Şimal qütbündəki dəniz buzunun qütb ayıları üçün ovçuluq və çoxalma məqsədilə əhəmiyyətli bir yaşayış mühiti yaratdığını bildirən Yılmaz dəniz buzları sahəsində ciddi itkilərin olduğunu qeyd edərək, bu vəziyyətin canlıların nəsli kəsilməsinə səbəb ola biləcəyini qeyd edib.
Cənub qütbündəki pinqvinlərin köç yollarında, köç müddətlərində və həyat müddətlərində də oxşar dəyişikliklərin olduğunu bildirən Yılmaz insanlardan uzaq olsalar da, təbii həyatda görünə bilən və canlıların yox olmasına səbəb olan xəstəliklərin ola biləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq edib.
Bölgədə turizm fəaliyyətlərinin artdığını qeyd edən Yılmaz qeyd edib ki, dəniz buzunun azalması şimaldakı ölkələrdə dəniz ticarət yollarını dəyişdirib. O, qütb bölgələrinin bəşəriyyət üçün təbii bir miras olduğunu və xüsusilə Cənub Qütbünün ancaq elmə və sülhə xidmət etməsi lazım olduğunu ifadə edib.