İngiltərədə  siçovul istilası
İngiltərənin Birmingem şəhərində zibil toplama işçilərinin tətil etməsi  və HS2 yüksək sürətli qatar layihəsi səbəbindən siçan populyasiyasında böyük artım olduğu açıqlanıb. Şəhər sakinləri deyirlər ki, bəzi siçovullar demək olar ki, pişik boydadır və avtomobilin naqillərini dişləyərək onlara zərər verirlər.
Drews Lane və Washwood Heath kimi ərazilərdə yaşayan sakinlər bildiriblər ki, gəmiricilər zibil qablarında yuva qurur və başlıqların altına girərək böyük maddi ziyana səbəb olur.
Birmingem Şurası 2024-cü ildə siçovullarla mübarizə üçün 24 sretlinq  xidmət haqqı tətbiq edib. Müxaliflər tərəfindən “siçan vergisi” adlandırılan bu təcrübə şəhərdə böyük müzakirələrə səbəb olub.
Bələdiyyə zibiltoplama aksiyası ilə əlaqədar bəzi ərazilərdə fasilələr yarandığını etiraf etsə də, hər evə ən azı həftədə bir dəfə zibil toplama xidmətinin göstərilməyə davam etdiyini bildirib.