Dünyanın ilk taxta peyki sentyabrda orbitə çıxarılacaq
Dünyanın ilk taxta peykinin istehsalı layihəsi başa çatıb. Yaponiyada hazırlanan və dünyanın ilk taxta peyki kimi tanınan ekoloji cəhətdən təmiz “LignoSat” peyki sentyabr ayında orbitə çıxarılacaq. Yaponiyanın “Sumitomo Forestry” şirkəti və Kioto Universitetinin birgə hazırladığı ekoloji cəhətdən təmiz “LignoSat” peykinin istehsal prosesi başa çatıb. Ucuz və ekoloji cəhətdən təmiz kosmik texnologiyaların inkişafı məqsədilə başlanılan layihə təxminən 4 il ərzində tamamlanıb.
Bildirilib ki, çəkisi bir kiloqram olan “LignoSat” peyki ənənəvi ağac emalı texnikası ilə, vintlər və yapışdırıcılardan istifadə olunmadan istehsal edilib. Maqnoliya ağacından hazırlanmış və alüminium çərçivəyə malik peykdə günəş panellərinin quraşdırıldığı, lazımi dayanıqlıq sınaqlarının aparıldığı vurğulanıb. Bildirilib ki, “LignoSat” peyki gələn həftə Yaponiya Aerokosmik Tədqiqatlar Agentliyinə təhvil veriləcək və sentyabr ayında ABŞ-dakı Kennedi Kosmik Mərkəzindən orbitə çıxarılacaq. Adını ingiliscə "ağacdan hazırlanmış" mənasını verən "lignified" və "peyk" mənasını verən "peyk" sözlərindən götürən "LignoSat" peykindən əldə edilən məlumatların kosmosda ağacın istifadə potensialının kəşfinə töhfə verəcəyi gözlənilir.