Dünya Bankından Qara dənizin çirklənməsini azaltmaq üçün 6,39 milyon dollarlıq qrant
Dünya Bankı Qara Dənizin Maviləşdirilməsi Regional Layihəsi üçün Qlobal Ətraf Mühit Fondunun 6,39 milyon ABŞ dolları məbləğində qrantını təsdiqləyib.Dünya Bankının verdiyi açıqlamaya görə, son bir neçə onillikdə Qara dəniz Avropanın ən çirkli su hövzələrindən birinə çevrilib.Kənd təsərrüfatı fəaliyyətləri, kimyəvi çirklənmə, invaziv növlər, qeyri-effektiv çirkab suların təmizlənməsi, sənaye qaynar nöqtələri və atmosfer çöküntüsü nəticəsində yaranan həddindən artıq qida toplanması Qara dənizin canlı aləmini təhdid edən əsas amillərdəndir.
Qrant Qara dənizin çirklənməsini azaltmaq üçün Gürcüstan, Moldova, Türkiyə və Ukraynada hökumətlərin və özəl sektorun səylərini dəstəkləyəcək. Qrantın alıcısı və layihənin icraçı təşkilatı Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Layihə Xidmətləri Ofisi olacaqdır.
Layihə Qara dənizdə evtrofikasiya probleminin aradan qaldırılmasına yönəlmiş ekoloji innovasiyaları maliyyələşdirmək və təşviq etmək məqsədi daşıyır. Layihənin dövlət orqanlarına, inkişaf tərəfdaşlarına və potensial investorlara çirklənmənin qarşısının alınması və azaldılması üçün innovativ həlləri müəyyən etmək, təsdiqləmək və investisiya qoymaq imkanı verəcəyi gözlənilir.Layihə çərçivəsində ölkələrin su təsərrüfatı, kənd təsərrüfatı və akvakultura ilə bağlı çirklənmə ilə bağlı mövcud normativ bazaları və onların beynəlxalq sənədlərə uyğunluğu araşdırılacaq, çirklənmənin azaldılması və idarə edilməsi üzrə milli investisiya təklifləri hazırlanacaq və məlumat mübadiləsi təmin ediləcək.
Layihə Qara dənizin davamlı idarə olunması üçün ümumi regional çərçivə yaratmaq və Qara dənizin ekoloji keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq və qorumaq üçün Qara dəniz ölkələrinin səylərini dəstəkləmək məqsədi daşıyır.