Beyin anevrizmasını müalicə edə bilən nanorobotlar hazırlanıb
Anevrizma beyindəki arteriyaların şişməsinə aiddir. Bu baloncuklar partlayaraq beyin qanaması və ya insult yarada bilər. Alimlər bu cür ciddi problemlərin qarşısını almaq üçün yeni üsul hazırlayıblar. Tədqiqatçılar qan hüceyrələrindən daha kiçik nanorobotlar hazırlayıblar. Bu kiçik robotlar maqnit nüvədən, anevrizmaların qarşısını alacaq trombin adlı laxtalanma agentindən və dərmanın yanlış bölgəyə buraxılmasının qarşısını alan qoruyucu örtükdən ibarətdir. Maqnit sahəsi və nüvəsi sayəsində robotlar uzaqdan anevrizma sahəsinə istiqamətləndirilə bilər. İstilik ərimiş örtük daha sonra qanaxmanın qarşısını alaraq dərmanı lazımi yerə buraxır.
Robotun üzərində cəmlənən istilik daha sonra örtüyü əridir, dərmanı buraxır və anevrizmanı qan dövranından bloklayır.Toxumalara zərər verməmək üçün verilən istilik 50 dərəcədən çox deyil.
Alimlər robotları laboratoriyada hüceyrələrdə və anevrizması olan dovşanlarda sınaqdan keçiriblər.
Nanorobotlar tibbdə yeni üfüqlər aça biləcək. Uzaqdan idarə olunan maqnit nanorobotlar implantlardan istifadə etmədən beyin anevrizmalarını tez bağlamaq üçün daha dəqiq və təhlükəsiz üsul təklif edir.