Bakıda 13-cü ənənəvi “Paxlava Festivalı”  keçiriləcək.
08-12-2024
Türkiyənin dünyaca məşhur delikateslərindən olan türk paxlavası dekabrın 15-də Azərbaycanda təqdim olunacaq.
Türkiyənin AB-dən ilk coğrafi göstərici qeydiyyatı olan dünyaca məşhur türk paxlavasını və Azərbaycanın qabaqcıl ləzzətlərindən olan Bakı paxlavasını tanıtmaq məqsədi daşıyan festivala maraq çoxdur. Festivalda Türkiyədə fəaliyyət göstərən sektorun aparıcı brendlərinin nümayəndələrinin də olduğu 100 nəfərlik nümayəndə heyəti iştirak edəcək.
Püstə, qoz, midye, şöbiyyət, kök dilimləri və soyuq paxlava kimi Türkiyəyə xas 60 növ desertin nümayiş olunacağı festivalda Azərbaycandan 10 növ paxlava təqdim olunacaq. Bu məhsullara Bakı, Qəbələ və Şəki paxlavası kimi desertlər daxil olacaq.
Türkiyə ilə Azərbaycan qardaşlığını bütün dünyaya göstərmək və Azərbaycandan türk paxlavasını bir daha dünyaya tanıtmaq məqsədi daşıyan festivalda ziyarətçilərə 20 min dilim paxlava paylanacaq.
Son iki festivalın çempion ustalarının da iştirak edəcəyi festivalda iştirakçı ustalar öz bacarıqlarını nümayiş etdirəcəklər. Türk paxlavasının istehsaldan istehlaka qədər keçdiyi yolun həm izah ediləcəyi, həm də sərgilənəcəyi festival çərçivəsində ziyarətçilər gün boyu ləzzət ziyafəti yaşayacaqlar.