Ərzurumda Mədəniyyət Yolu Festivalı başlayacaq.
2019-cu ildə Atatürk Universiteti Gözəl Sənətlər Fakültəsi nəzdində açılan Ata Buz Muzeyi Türkiyənin yeganə buz muzeyidir.Muzeydə çalışan akademiklər və tələbələr Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə avqustun 17-də Ərzurumda keçiriləcək Mədəniyyət Yolu Festivalı üçün çalışırlar.
Mədəniyyət Yolu Festivalında Ərzurumun memarlıq strukturları və buzdan hazırlanmış mədəni dəyərlərindən ibarət 30-dan çox heykəl sənətsevərlərə təqdim olunacaq.
Yay-qış 5 dərəcə şaxtada ziyarətçilərini qarşılayan muzeydə türk mifologiyasından olan fiqurlar festival üçün xüsusi olaraq buz heykəlləri ilə şərh edilib. Ərzurumun mədəni dəyərlərini əks etdirən tarixi yerlərin buz heykəlləri və Fələstində baş verənlərə diqqət çəkmək üçün hazırlanmış heykəllər sənətsevərlərə təqdim olunacaq.
Festivala təxminən 3 aylıq hazırlıq prosesinin tamamlandığı muzeydə xüsusi işıqlandırma sistemləri ilə iştirakçılara fərqli bir təcrübə veriləcək.