Komada olan xəstələrin sağalma potensialına dair mühüm nəticələr ortaya çıxıb – TƏDQİQAT
Komada olan xəstələrin sağalma potensialına dair mühüm nəticələr ortaya çıxıb.
Fhnews.az “MedicalXpress” saytına istinadla xəbər verir ki, “JAMA Network Open”də dərc olunan araşdırma bu xəstələrin əksəriyyətinin ən azı bir faizinin sağalma potensialına malik olduğunu göstərir.
Pittsburq Universiteti Tibb Məktəbindən dr. Jonathan Elmer və həmkarları tərəfindən aparılan bu perspektivli tədqiqat 2010-cu il yanvarın 1-dən 2022-ci il iyulun 31-nə qədər bir akademik tibb mərkəzində ürək dayanmasından sonra reanimasiyada müalicə alan koma xəstələrini əhatə edib. Araşdırmada 2391 pasiyent iştirak edib və onlardan 714-ü (29,9 faiz) sağ qalaraq xəstəxanadan buraxılıb. 38 ekspert, bütüb müdaxilələr dayandırıldıqdan sonra vəfat edən 1431 xəstənin (59,8 faiz) sağalma potensialını qiymətləndirib və ümumilikdə 4381 proqnoz verib. Nəticələrə görə, bütün ekspertlər 518 halda (36,2 faiz) sağalma ehtimalının 1 faizdən az olduğunu bildiriblər. Lakin qalan 913 halda (63,8 faiz) ən azı bir ekspert sağalma potensialının 1 faizdən çox ola biləcəyini düşünürdü. Bütün ekspertlər 227 halda (15,9 faiz) sağalma potensialının 1 faizdən çox olması ilə razılaşıb, 686 halda isə (47,9 faiz) bu mövzuda fərqli fikirlər səsləndirilib.
Tədqiqatın müəllifləri qeyd edirlər ki, bütün müdaxilələrdən sonra baş verən ölümlərin “pis nəticələr” kimi qəbul edilməsi klinik qərarlarda qərəzə səbəb ola bilər və bu, tədqiqat potensialının tam qiymətləndirilməsinə mane ola bilər. Həmin tapıntılar koma xəstələrinin uzunmüddətli sağalma perspektivlərinin daha dəqiq araşdırılmasının vacibliyini vurğulayır.