İngiltərə avqustun 1-dən etibarən ninja qılınclarına qadağa tətbiq edəcək
2022-ci ildə 16 yaşlı Ronan Kandanın ninja qılıncı (katana) ilə öldürülməsindən sonra İngiltərədə tətbiq edilən “Ronan Qanunu” avqustun 1-dən qüvvəyə minəcək.
İngiltərə Daxili İşlər Nazirliyindən verilən yazılı açıqlamada bildirilib ki, avqustun 1-dən etibarən ninja qılınclarına sahib olmaq, satmaq, istehsal etmək və ya idxal etmək qeyri-qanuni olacaq.
Qanun çərçivəsində şəxsi yerlərdə ninja qılıncı saxlayanlara 6 aya qədər həbs cəzası verilə bilər, lakin Cinayət və Polis Qanununa görə bu cəza 2 ilə qədər artırıla bilər.
Bundan əlavə, iyul ayında başlanacaq işlərə uyğun olaraq ninja qılıncları polis bölmələrinə çatdırıla bilər. “Ronan Qanunu” 2022-ci ildə internetdə qılınc dəsti və pala alan gənclər tərəfindən qətlə yetirilən və hücum günü yaşı və şəxsiyyəti təsdiqlənmədən onları poçt şöbəsindən toplayan Ronan Kandanın xatirəsinə həsr edilib.
İngiltərə Daxili İşlər Nazirliyi 2024-cü ilin avqust ayında verdiyi bəyanatda İngiltərə və Uelsdə satışı və daşınması qadağan edilən zombi bıçaqları və palaların 23 sentyabr 2024-cü il tarixinə qədər polisə təhvil verilməsini tələb edib.
Ölkədə əvvəlki qərarla samuray qılıncları, kəpənək bıçağı və xəncər (katar) kimi kəsici alətlər də qadağan edilib.